Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube'da kitlenizi artırabilmeniz, yeni görüntülemeler elde edebilmeniz için SEO uygulamalarından yararlanabilirsiniz. İnsanlar her gün YouTube'da milyarlarca saat video izliyor. Şirket profilinizi geliştirmek için bu ağdan yararlanmanız önemli. Peki, Youtube SEO nasıl yapılır?

Videolar İçin Anahtar Kelime Bulma

Her şeyden önce, videoları daha iyi sıralamak için anahtar kelimeleri keşfetmenin kolay yolları olduğunu söyleyebiliriz. Youtube arama çubuğunu kullanarak otomatik olarak eksiksiz ifadeleri keşfedebilirsiniz. Bu öneriler YouTube'da en çok aranan kelimelere dayanıyor, bu yüzden bununla ilgili içerik üretip üretemeyeceğinizi değerlendirin.

Bir başka ipucu da, sıralamak istediğiniz bir konuda başarılı videoları olan rakiplerin veya içerik üreticilerinin kullandığı etiketlere göz atmanızdır. Youtube bunu herkese açık olarak göstermediğinden, gizlice bakmanız gerekecek. Bunun için fareye sağ tıklayın ve Sayfanın kaynak kodunu göster seçeneğini seçin, ardından Ctrl + F yapın ve etiketlerin görüneceği anahtar kelimeleri arayın.

Videoyu Yüklemeden Önce Dosya Adını Ayarlayın

Optimizasyon çalışması, video yüklenmeden önce başlar. Videonun anahtar kelimesi, YouTube'a yükleyeceğiniz dosyanın adında yer almalıdır. Bu birden çok kelimeden oluşuyorsa, terimler arasında kısa çizgi kullanmanız gerekir.

Başlık Oluşturun

Kullanıcı deneyiminin SEO için çok önemli olduğunu unutmayın. Başlık, videonun en önemli noktalarından biridir, çünkü arama motorlarını ele alınan içerik hakkında bilgilendirecektir. Resimlerde olduğu gibi Google'ın içerikte konuşulanları "okumadığını" unutmayın. Bu nedenle 100 karakter sınırından yararlanmanız önemlidir. Anahtar kelimeleri başlangıçta ekleyin.

Açıklama Ekleyin

Başlıktan sonra açıklama, arama motorlarına videonun içeriği hakkında bilgi vermeye de hizmet eder. YouTube toplam 5.000 karaktere izin verir, ancak bunların yalnızca 150 kadarı bir Google aramasının sonuçlarında görünür. Bu detay, internet kullanıcısını aradığı konuyla ilgilendiğini anlamaya teşvik etmek ve onu videoya tıklamaya yönlendirmek için gereklidir.

Bu nedenle, her video için, başta öne çıkanlar olmak üzere benzersiz ve alakalı bir açıklama yazın. Şiddetle tavsiye ettiğimiz başka bir şey de, web sitesine veya açılış sayfasına işaret eden bir URL eklemektir. Açıklamanın başına anahtar kelimeleri ve bağlantıyı eklemeye çalışın.

Başlıkta olduğu gibi ilk kelimeler son kelimelerden daha fazla ağırlığa sahiptir. Bu boşluğu nasıl dolduracağınızı planlamak iyidir. Ayrıca, ziyaretçi sayfanıza girdiğinde ve “daha ​​fazlasını göster”e tıklamadığında, bağlantı her zaman görünür olacaktır.

Etiketler

Etiketler hem indeksleme için hem de YouTube'da konu arayanlar için gereklidir. Örneğin, arama motorları üzerinde çok az etkisi olan WordPress etiketleriyle karıştırılmamalıdır. Tabii ki anahtar kelime de dahil olmak üzere videoyu tanımlamak için çeşitli kelimeleri etiketlere dahil etmelisiniz. Bu aşamada açık olun, teknik veya karmaşık dilden kaçının. Buradaki amaç kullanıcıya basit ve doğrudan bilgi sunmaktır. YouTube ayrıca, kullanıcı diğer kanallardan yapımları izlerken aynı konuda olduklarını düşünerek videonuzu önermek için bunları kullanır. YouTube, boşluklar dahil toplam 120 karaktere kadar önerir. Bu da 15 kelimeye kadar etiket eklemenize izin verdiğini gösterir. Rakiplerinizin en çok görüntülenen videolarında kullanılan etiketleri araştırmak ve stratejilerinizde kullanımlarını değerlendirmek oldukça faydalı bir fikirdir.

Kaliteli Küçük Resimler Kullanın

Bunlar, içerik başlamadan önce videoda görünen statik görüntülerdir. Ayrıca özel bir resim de yükleyebilirsiniz. Küçük resimlerin, videonuzun izlenmeye açık olup olmadığı üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriği satan, çekici ve kullanıcının beklediği kaliteye sahip olduğunu gösteren bir kapak seçin. 

Yorumları Açık Tutun

Buradaki amaç, yorumlar yoluyla etkileşimi teşvik etmektir. Sohbeti ve etkileşimi teşvik etmek için yorumlar seçeneğini açık tutun. Ayrıca, bağlam dışı tartışmalardan, spam göndericilerden ve kötü niyetli yorumlardan kaçınmak için dikkatli olun. İnsanlarla sohbet etmeye çalışın, videoları yanıt olarak ekleyin veya konuyla ilgili başkalarıyla bağlantı kurun. Daha fazla etkileşim, kanalınız için daha iyidir. Ve eleştiriden korkmayın, anlamaya çalışın ve tatmin edici bir cevap verin.

Paylaşın ve Ortaklık Yapın

Youtube, en çeşitli sosyal ağlarda yayılmak üzere paylaşım seçeneği sunar. Video içinde, kullanıcıyı bu eylemi gerçekleştirmeye teşvik edebilirsiniz. Zaten şirket, videoyu bloglara ve diğer web sitelerine endekslenebilir hale getiriyor. Ne kadar paylaşım yapılırsa videonun görüntülenme fırsatları ve YouTube'daki sıralamayı yükseltme olasılığı o kadar yüksek olur.

Video Süresi

Hem kanalın hem de videonun ömrü, YouTube için bir sıralama faktörü olarak sayılır. Genel olarak, bir video ne kadar uzun olursa, daha fazla görüntüleme, etkileşim ve sonuç olarak daha yüksek sıralama alma şansı o kadar yüksek olur. YouTube Analytics'te "Kitleyi Elde Tutma" alanı, videonun izleyicinin ilgisini korumak için ne kadar süre etkili olduğunu ölçer. İzleyicinin ilgisini ortalama olarak hangi noktada kaybettiğini inceleyin. Diğer videolarınızı da buna göre hazırlayın.

Kanal Görüntülemeleri

Google, her videonun görüntülenme sayısının giderek daha önemli olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle, ne kadar çok izlenirse, kullanıcının videonun kaliteli olduğunu düşünme olasılığı o kadar yüksek olur. Diğer bir nokta da, bunun videonun ve kanalın performansını incelemek için YouTube Analytics aracılığıyla daha iyi bir analiz yapılmasını desteklemesidir. 

Youtube kanalınızı büyütmek için Youtube abone satın al, Youtube beğeni satın al, Youtube izlenme satın al gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ!