Sosyal Medyada Etkileşim Yaratan İçerik Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medyada Etkileşim Yaratan İçerik Nasıl Oluşturulur?

İçerik, sosyal medya pazarlamasının özüdür. Sosyal medyada profil oluşturmanın ve paylaşım yapmamanın anlamı yok. Sosyal ağlar için içerik oluşturmak, takipçilerin güvenini kazanmak ve motive etmek için strateji ve planlama gerektirir.

İnsanlar sadece ilgi çekici, bağlantı kuran ve değer katan konulardan bahsederseniz markanızı takip edeceklerdir. Bu nedenle, içerik pazarlaması sosyal medya stratejileri için önemlidir.

Sosyal Medya İçin İçerik Nasıl Pazarlanır?

Sosyal ağların yanı sıra herhangi bir iletişim kanalının da amaçları vardır. Her biri farklı bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır. Bu, markanızın performansını ve bu ağlardaki hedeflerini doğrudan etkileyebilir. Sosyal medya içerik planı yaparken kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Bu platformda paylaşım yaparak ne umuyorum?
  • Markamın bu sosyal ağdaki varlığı, pazarlama hedeflerime ulaşmama nasıl yardımcı olacak?

Bu soruların cevaplarından, stratejiniz için sosyal ağın uygunluğuna dair analitik bir vizyon geliştirerek bir içerik planı oluşturmak mümkündür. Yani, sosyal ağların hedeflerinize nasıl katkıda bulunabileceğini, markanızın her kanalda nasıl hareket etmesi gerektiğini ve hangi sonuçlara ulaşmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Bu analize ve stratejik vizyona dayanarak, sosyal ağlar için içerik üretimi özel olarak tanımlanabilir. Hedef kitlenizi anlamanız, gönderilerinizde ne görmek istediklerini düşünmeniz, etkileşimi nasıl artıracağınızı analiz etmeniz ve rekabette öne çıkmanız şarttır.

Ayrıca her bir sosyal ağın özelliklerini analiz etmelisiniz. Bu sayede her biri için daha alakalı içerikler üretebilirsiniz. Son olarak, ekibinizin içerik üretme yeteneğini anlamak önemlidir. Bu bilgilere sahip olarak çalışma rutininize uygun bir takvim oluşturabilecek, yayın sıklığını sağlayabileceksiniz. Ek olarak, tüm görevlerinizi gerçekleştirmek ve ekibinizi daha iyi yönetmek için hangi araçlara ihtiyaç duyacağınız konusunda daha geniş bir bakış açısı elde edebilirsiniz. 

Şimdi, güçlü bir sosyal medya stratejisi oluşturabilmeniz için bilinmesi gerekenleri inceleyelim:

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitle, şirketinizin ideal müşterisini temsil eden yarı kurgusal bir karakterin tanımıdır. Bu tanımlama, bu karakterin ihtiyaçlarını, sorunlarını, şüphelerini, ilgi alanlarını ve davranışlarını beraberinde getirir.

Kişinin yapısı, müşteriler hakkında anketler, görüşmeler ve notlarda toplanan gerçek verilere dayanmalıdır. Mümkün olduğunca doğru veriler elde etmek için insan davranış kalıplarına dayalı olarak, insanların kişilik özelliklerini temsil eden arketiplere dayalı bir çalışma yapmalısınız.

Oluşturduğunuz içerik, alıcı kişinin soru ve sorunlara cevap olmalıdır. Dil, kimlik ve son olarak iletişim biçimini oluşturmak için davranışlar ve ilgi alanları dikkate alınmalıdır. 

Sosyal Medyada Pazarlama Hedefleri Belirleyin

Sosyal medya pazarlama stratejinizin hedeflerini tanımlamak, kararlarınızı yönlendiren ve onlara ulaşmak için hangi yolu izlemeniz gerektiğini belirleyen şeydir.

Sosyal medya pazarlama hedefleri şunlar olabilir:

  • Marka bilinirliğini artırmak.
  • Daha fazla etkileşim kazanmak.
  • Daha fazla satış elde etmek.
  • Daha fazla müşteri adayı oluşturmak.
  • Siteye daha fazla doğrudan trafik çekmek.

Bu sayede eylemleri belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak adına içerik oluşturmak için daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Stratejinin doğru yolda olup olmadığını anlamak için izleyeceğiniz göstergelerin yanı sıra sosyal ağların ölçülebilir hedeflerini belirlemek de önemlidir.

Sosyal Ağa Özel İçerik Oluşturun

Birçok marka sosyal medya planlaması yaparken daha fazla kişiye ulaşmak için mümkün olduğu kadar çok platformda yer almak istiyor. Tüm kanallarda yalnızca birkaç kişi tutarlı ve alakalı performansa sahip olabilir. Ve genellikle aynı içeriği farklı sosyal ağlarda paylaşıyorlar.

Ancak her sosyal ağın kendi kitlesi, dili, ritmi, formatı vardır. Örneğin LinkedIn, profesyonel bağlantılara odaklanırken, TikTok eğlenceli, gündelik bir dile sahiptir. Bu nedenle, hedef kitlenizin orada olup olmadığını ve platformun pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını bilmek için her bir sosyal ağın özelliklerini bilmeniz gerekir. Markanız her platformda olmak zorunda değildir. Bu nedenle, markanız için ana sosyal ağları seçtikten sonra, bu kanaldaki kitleyi çeken içerik türünü ve dili belirleyin. 

Gönderilerin Tutarlılığına ve Sıklığına Öncelik Verin

Sosyal medya gönderilerinin başarısı yalnızca içeriğinize değil, aynı zamanda uygun bir sıklık seçmeye ve dolayısıyla bir gönderi kaydı oluşturmaya da bağlıdır. Sabitlik katılım anlamına gelir: Profilin alaka düzeyini, takipçilerin ilgisini ve bağlılığını kaybetmemek için profili her zaman sosyal ağlarda aktif tutmak gerekir. Beğeni satın al ve takipçi al gibi uygulamalarla da profilinizin etkileşimini artırmanızın söz konusu olabileceğini hatırlatırız.

Öte yandan, sıklık, gönderiler arasındaki zaman aralığı anlamına gelir. Alıcı kişi profilinize, sosyal ağınıza ve ekibinizin üretim kapasitesine uygun bir sıklık tanımlamalısınız. En iyi gönderi sıklığı hakkında bir kural yoktur. İdeal olan, hedef kitlenizi test etmek ve takipçilerinizin gönderilere en iyi ne sıklıkla yanıt verdiğini anlamaktır.

Sosyal Medya Aracı Kullanın

Sosyal medya aracı kullanarak; ekibinizin kendini organize etmesi için gerekli olan tutarlılığı ve sıklığı garanti edeceksiniz. Bir yayın takvimine sahip olmak bunun için idealdir, çünkü dönem için planlanan yayınların yanı sıra ilgili faaliyetlere genel bir bakış sunar.

Gönderinin programlanmasında, herhangi bir yayını unutmamak için her şeyi programlanmış bırakan Hootsuite veya CoSchedule gibi araçları kullanabilirsiniz. Sosyal medya dinamik bir faaliyettir ve içeriğin alaka düzeyi bir gecede değişebilir. Bu nedenle, bir tema belirgin bir şekilde görünüyorsa, onu gönderilerinize ekleme esnekliğine sahip olmalısınız. Bunun için gönderilerin sonuçlarını takip etmek, bir sonraki içerik için bilgi çıkarmak ve yükselişte olan konuları takip etmek de önemli.