İşletmeler İçin Twitter’ın Önemi Nedir?

İşletmeler İçin Twitter’ın Önemi Nedir?

Twitter, güçlü bir dijital pazarlama aracı olarak görülüyor. Günümüzde birçok marka, Twitter’da kendisine yer edinmeyi ihmal etmiyor. Peki, işletmeler için Twitter’ın önemi nedir?

Markanızı tanıtmak için Twitter kullanıyor musunuz? Bu sosyal ağ, pazarlama ve iletişim stratejilerinizin geri kalanını birleştirmek için çok kullanışlı ve gerekli bir reklam çözümüdür.

2006 senesinde kurulan ve 2009’da adeta patlama yaşayan Twitter, 2013’ten bu yana aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Bu sosyal ağ, 2015 senesinde en popüler platformlar arasında dördüncü sırada yer aldı. Pazarlama aracı olarak Twitter kullanılmalı mı sorusunun cevabı merak ediliyor.

Aktif kullanıcı kaybına rağmen bu sosyal ağın, doğrudan kullanıcı ile etkileşime girme imkanına ek olarak, nitelikli trafik ve Lead’ler oluşturmak isteyen firmalar için harika bir seçenek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Neden Twitter’ı tercih etmelisiniz açıklayalım.

Ürettiğiniz İçerikleri Paylaşma İmkanı

Twitter, insanların okuyup fikirlerini bildirdiği bir ağdır. İçerik üretimi yapan ve güncel bir blog tutan herkes için uygun bir ağdır. Gönderileri ve yeni materyalleri paylaşmak için harika bir kanaldır. Bu sayede siteye daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Ek olarak, ağın dinamikleri nedeniyle, birçok kişi platformu, kendilerini ilgilendiren konularda güncel kalmak için bir araç olarak kullanıyor. Kitleniz içeriğinizi beğenirse, gönderinin retweet alma ve böylece diğer kullanıcılara erişimi artırma olasılığı yüksektir.

Kolay Etkileşim

Twitter, kullanıcıların şirketlerle etkileşime girmesini kolaylaştırır. Kullanıcının ağdaki ilişkileri yönetme olasılığı daha yüksektir: bir şirketi takip etmek veya takibi bırakmak sadece bir tık ötededir. Twitter'ın en büyük avantajlarından biri, takipçilerinizle sürekli iletişim halinde olabileceğiniz yeni bir kanal açtığı için müşteri hizmetlerinin manzarasını tamamen değiştirmesidir. Takipçilerinizi yeni ürünleriniz ve hizmetleriniz ve bunların niteliklerindeki değişiklikler hakkında güncel tutmak için Twitter'daki şirket hesabınızı kullanın. 

Hizmet Kanalı

Telefonu açıp bir şirketi aramak istemeyen, evden çıkmamayı tercih eden ve e-posta göndermeyi zahmetli bulan pek çok insan var. Bu sosyal ağ, şirketle iletişim kurmanın basit bir yoludur. Sosyal ağda bir profile sahip olarak, şirketiniz iletişim kurmak için ek bir kanal sunar. Müşteriler, DM yoluyla veya @ ve ardından kullanıcı adıyla yapılan bahsetme yoluyla şirketlerle sohbet edebilir. 

İlişkiler Kurmaya Yardımcı

Twitter, şirketler ve kullanıcılar arasındaki ilişkinin kurulmasına izin verir. Biriyle konuşmak, bir tweet'i yanıtlamak, sohbete başka kullanıcılar eklemek vb. mümkündür. Ayrıca mesajlar doğrudan mesaj olarak gönderildiğinde daha kuvvetli bağlar oluşturmak söz konusudur. Etkileşim doğrudan olduğu için Twitter, ağdaki markanız, ürününüz veya hizmetiniz hakkında konuşmak için referans olabilecek segmentinizdeki etkileyicileri belirlemek ve bunlarla etkileşim kurmak için mükemmel bir kanaldır.

Markalaşma

Platform, marka yönetiminde veya şirketinizin markalaşmasında mükemmel bir müttefik olabilir. Firmanın ses tonunun ve markanın kişiliğinin daha fazla algılandığı bir iletişim sağlanarak insancıllaştırılır. Böylece kullanıcılar markayı ulaşılabilir, konuşmaya ve fikir üretmeye açık biri olarak görmektedir.

İzleme

Twitter'da herkes sesli düşünür. Basit bir arama ile firmanız, ürünleriniz, rakipleriniz ve genel olarak segmentiniz hakkında çeşitli görüşler bulmak mümkündür. Bu sayede pazardaki fırsatları bulup, hedef kitlenizin ilgi ve ihtiyaçlarını bilerek ve daha odaklı içerik üretmeyi başararak ne tweet attığını görmek söz konusudur. Twitter Analytics ile profile yapılan ziyaret sayısı, Tweet gösterimleri, bahsetme sayısı ve yeni takipçiler gibi daha derin istatistikler elde edebilirsiniz.

Twitter Reklamları

Twitter Reklamları, şirketlerin müşterilerini sosyal ağdaki ilgi alanlarına ve davranışlarına göre segmentlere ayırmalarına olanak tanır. Hedef kitlenizle ilgili takipçi kazanmaktan, web sitenize yapılan tıklamalardan veya belirli bir Tweetle etkileşime kadar değişebilen reklamlar yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Potansiyel Müşteriler Oluşturun

Potansiyel müşteriler oluşturmak, işinizi Twitter'da tanıtmanın ilk hedefi olmalıdır. Bunu başarmak için yeni ürünleriniz ve özel teklifleriniz hakkında, her zaman promosyon amaçlı olmayan diğer içeriklerin arasına serpiştirilmiş tweetler gönderebilirsiniz. Dönüşüm fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için doğrudan açılış sayfalarınıza bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Twitter ile potansiyel müşteri oluşturmak için daha da doğrudan bir strateji, Twitter Reklamlarını kullanmaktır. Potansiyel müşteri yaratma kartları sayesinde, reklamınızın alıcılarını tek bir tıklamayla size e-postalarını göndermeye teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde, markanızla potansiyel olarak ilgilenen ve e-posta pazarlama kampanyaları yoluyla fethedeceğiniz bir kullanıcı listesi oluşturabileceksiniz. Yalnızca ilgilendiğiniz kullanıcılara ulaştığınızdan emin olmak için hedef kitlenizi segmentlere ayırabilirsiniz ve ayrıca yalnızca aldığınız her e-posta için ödeme yaparsınız.

Twitter hesabınızı büyütmek ve kurumsal bir görüntü oluşturmak için Twitter takipçi al ve Twitter beğeni al gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ!