Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Çok basit görünse de, hashtag'lerin bile kullanımına dikkat edilmelidir. Şirketinizin sosyal medyada erişimini artırmak için bu özellikten nasıl yararlanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Hashtag, sosyal ağlarda indekslenmek istenen konular veya tartışmalarla ilişkilendirilen, kelime, kelime öbeği veya ifadenin önüne pound (#) işareti ekleyen bir terimdir. Gönderi yayınlandığında, aynı konuyla ilgili diğer yayınların bulunduğu bir sayfaya yönlendiren bir köprü haline gelir.

# işaretinin telefon ve bilgisayar klavyelerinde sayıyı temsil ettiği günler geride kaldı. Twitter'dan sonra sembol dünya çapında bir sansasyon haline geldi ve yeni bir anlam kazandı: hashtag. Peki, hashtag nedir ve insanların sosyal ağlardaki gönderilerin sonunda kullandığı kelimeler nelerdir?

Hashtag Nedir?

İngilizce dilindeki en önemli sözlük olan ve 2014'te bu terimi bünyesine dahil eden Oxford sözlüğü, hashtag'i sosyal ağlarda ve uygulamalarda, özellikle Twitter'da, mesajları tanımlamak için kullanılan, başında bir pound sembolü (#) bulunan bir kelime veya kelime öbeği olarak tanımlar.

Daha da açıklarsak, hashtag'lerin Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda bağlantı kurmak için konu veya tartışmalarla ilişkilendirilen terimler olduğu söylenebilir. Örneğin Instagram kullanıcıları #köpek hashtag'i ile fotoğraf yayınlarsa, sosyal ağdaki herkes ilgili içeriği köpek kelimesini aratarak bulabilir.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Akıllıca kullanıldığında hashtag'ler, insanların işletme sayfanızı daha kolay bulmasına ve hedef kitlenizle etkileşime geçmesine yardımcı olur. Hashtag kullanımıyla ilgili şunları bilmenizde yarar var:

Çok Fazla Kelimeyi Bir Arada Kullanmayın

Birden çok kelimeyi aynı anda kullanınca takipçilerinizin okumasını zorlaştırırsınız. İki kelimeden fazla olan hashtag'ler, okuyucunun ne yazıldığını anlaması için zaman harcamasına neden olur. bundan dolayı hashtag'lerinizi kısa tutun ve bu sayede takipçilerinizin anlamasını kolaylaştırın.

Her Kelime İçin Hashtag Kullanmayın

Her kelimenin başlangıcında hashtag kullanmak, zıt etki yapabilir. Hatta okuma sırasında duraklama yaptırdığı için okuma eylemine de zarar verir. Ana fikrinizi ifade ettikten sonra, hashtag'leri metninizden ayırın ve metnin sonuna ekleyin. Bazı durumlarda hashtag cümlenin ortasında kullanılması gerekiyorsa kullanabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmadan bunu gerçekleştirdiğinizden emin olun.

Gönderiyle İlgili Hashtag’ler Kullanın

Hashtag sayısında abartıya kaçmamalısınız. Söylediğimiz gibi, bunlar kaynak bir dizin oluşturucu görevi görür, diğer kullanıcıların aramalarını kolaylaştırır ve bu nedenle bir metin veya resimde görünen her şeyi açıklamak ya da vurgulamak için kullanılmamalıdır.

Kaynağın aşırı kullanımı, içeriğin okunmasını zorlaştırır ve ayrıca, görünüşe göre tüm indeksleme sayfalarında göründüğü için bazı kullanıcıları sayfanızdan uzaklaştırabilir. Aynı şekilde, yazıyla ilgili olmaları gerekir. Gönderi ile ilgisi olmayan hashtag'ler kullanmak kullanıcıları rahatsız edebilir.

Yazım Kurallarına Dikkat Edin

Hashtag'ler resmi olmayan ve eğlenceli olması gereken bir kaynaktır, ancak bu onların yazımlarını unutmamız gerektiği anlamına gelmez. Yanlış yazılmış bir hashtag, güvenilirliğinizi sorgulamanın yanı sıra, gönderinizi istediğiniz sayfaya indekslemez, bu yüzden işe yaramaz.

Dijital Pazarlama Stratejilerinde Hashtag'ler Nasıl Kullanılır?

Özellikle işletme için tercih ettiğiniz sosyal medya profilleriniz herkese açık olduğundan, hashtag'ler kullanmak, gönderilerinizi aynı ilgi alanlarına sahip herkes tarafından görünür hale getirir. Yani gönderiler sadece takipçilerinizle sınırlı değil. Bu nedenle, doğru hashtag'i seçmek, gönderilerinizin sosyal ağlardaki erişimini artırabilir.

Prensip olarak şirketinizin bu kaynağı kabul eden sosyal ağlarda bulunması gerekir. En popüler olanlar Twitter, Instagram ve Facebook'tur. Dijital pazarlamada hashtag kullanımıyla ilgili şunlardan söz edebiliriz:

Şirketiniz veya Etkinliğiniz İçin Hashtag'ler Oluşturun

Pazarlama eylemi veya bir etkinlik için belirli bir hashtag kullanmak, takipçilerinizin ilgisini çekmenin iyi bir yolu olabilir. Katılımcıları teşvik eden hashtag'leri kullanmaya odaklanmalısınız. Bu hashtag'ler katılım ve entegrasyon hissi yaratmanın yanı sıra, markanızla ilgili görüşlere de eşlik etmelidir.

Her Sosyal Ağ İçin Doğru Hashtag'leri Kullanın

Hashtag'lerin çeşitli sosyal ağlar için kullanıldığını belirttik. Ancak bu, örneğin Facebook'ta kullandığınız terimleri Instagram veya Twitter'da kopyalamanız gerektiği anlamına gelmez. Her sosyal ağın kendine has özellikleri vardır ve insanların her sitede hangi hashtag'leri kullandığını bulmak, ne yayınlayacağınıza dair daha iyi bir fikre sahip olmak için önemlidir. Bazı durumlarda farklar çok küçük olsa da, doğru dili kullanmak sonuçlarınızı iyileştirebilir. Örneğin Twitter'da gönderi başına karakter sınırı 280 olduğu için hashtag'leri kısa tutmak gerekir.

Instagram'da, metin için alan daha fazla hashtag kullanmanıza izin verir. Ek olarak, bu sosyal ağ görüntü odaklıdır ve birçok kişi ilham almak için hashtag'lere göre fotoğraf arar. Bu, daha genel konuları keşfetmek için bir alan yaratır.   

Yüksek Gönderi Hacmine Sahip Hashtag’leri Arayın

Popüler hashtag'leri kullanarak, profilinizin daha fazla insana erişmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, #tbt gibi hashtag'ler çoğu insanın ilgisini çekecektir. Bir hashtag'i takip etmek, bir kişiyi veya işletmeyi takip etmekle aynıdır. İnsanlar ilgilendikleri konuyla alakalı olan hashtag'leri aratırlar. Bundan dolayı popüler hashtag'leri kullanmak, daha çok insana ulaşmanız anlamına gelebilir. Bu da takipçi sayınızı artıracaktır.

Takipçi sayınızın yükselmesini istiyorsanız; takipçi satın al seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz. Sosyal medyadaki etkileşiminizi yükseltmek için beğeni satın al uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Bunlar için sayfamıza göz atmanız yeterlidir!